| Antyczna kuchnia bez tajemnic


Kurier Lubelski Ostatnia aktualizacja: 2012-11-08 21:40:32

UMCS, KUL: Antyczna kuchnia bez tajemnic

W piątek o godzinie 9 w auli C-1031 w Collegium Jana Pawła II rozpocznie się Ogólnopolska Konferencja "Antyczna i bizantyńska sztuka kulinarna".

Organizują ją Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Wstęp na konferencję jest otwarty. Każdy może przyjść - zachęca dr Dariusz Słapek, kierownik Zakładu Historii Starożytnej UMCS - W konferencji będą uczestniczyć historycy różnych epok, filologowie, będzie też wybitny specjalista prof. Maciej Kokoszko z Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się m.in.

jak wyglądały średniowieczne kuchnie, jaką dietę stosowali starożytni pustelnicy w Egipcie oraz czym żywili się ludzie w późnym Cesarstwie Rzymskim. Podczas dyskusji poruszone też zostaną m.in. takie kwestie jak: "Wina hiszpańskie w przekazie Pliniusza Starszego", "Pijaństwo w ocenie Jana Chryzostoma", "Ciepłe czy zimne. Dylemat kuchni antycznej".

- Nasza konferencja ma pokazać kuchnię z innej strony. Będziemy mówić o tym, co jadano, w jaki sposób to robiono, czy wybierano pokarmy ciepłe czy zimne - wyjaśnia dr Słapek - Chcemy odpowiedzieć na pytania, które do tej pory nie były zadawane.

Podczas konferencji będzie też można otrzymać specjalnie wydaną broszurę pt. "Z antycznej kultury kulinarne receptury. Na postawie źródeł wygotował Maciej Kokoszko". - Osoby, które je dostaną będą mogły po powrocie do domu ugotować i posmakować kuchni antycznej - podkreśla dr Słapek.

Na zakończenie dla uczestników konferencji zaplanowano degustację potraw kuchni antycznej. Odbędzie się ona o godz. 18 w budynku "Nowej Humanistyki" UMCS (poziom 0, pokój 18 i 19). Ucztę przygotowało Koło Amatorów Antyku działające przy Instytucie Historii UMCS. Dania będą serwowane przez osoby w szatach z epoki. Będą to potrawy na bazie soczewicy, grochu, ciecierzycy, ale też mięs.

 

10.11.2012